Tavuk, hindi veya bıldırcın gibi kanatlı hayvan kesimhanelerinde ürünün mümkün olan en süratli şekilde soğutulması ve muhafaza edilmesi en mühim husustur. Erdemler Soğutma sunmuş olduğu uzmanlık ve bilgi birikimi sayesinde, en yüksek hijyen standartlarını karşılayan, gereksiniminiz olan kapasitede, işlevsel bir soğuk zincirin ilk halkasını oluşturur.

Kanatlı hayvanlar kesildikten sonra 3 saat içersinde 0 ile +4°C arasında soğutulmuş ve paketlenmiş ürün durumuna gelir. Bu mamüllerin bir alanı nitelik kontrolünden geçerek soğuk hava depolarına alınırlar. Bir alanı ise poşetlenerek paketlenir. Poşetlenmeyen mamüller ise ürün çeşitlendirilmesi amacıyla parçalama ve işleme seksiyonuna alınırlar.

Kanatlı hayvan etleri kırmızı etlere oranla bozulmaya karşı daha hassastır. Bu amaçla kanatlı hayvan etlerinin soğukta saklanmasında depolama ısısı ve başlangıçtaki mikroorganizma yükü dayanıklılığını direkt olarak etkilemektedir.

Kanatlı hayvan etleri, taze ve donmuş olarak iki şekilde muhafaza edilebilmektedir. Taze mamüller 0 – 4°C aralığında soğutulmuş olarak aşağı yukarı iki haftalık raf ömrü etiketiyle soğuk zincir bozulmaksızın marketlere dağıtılırlar. Dondurulmuş mamüllerin raf ömrü ise karkas ya da parça et olması ve depolama ısısına bağlı olarak 6 ile 24 ay arasında değişmektedir.   Bu işlem,  -35 derecelik şoklama odalarında yapılmaktadır. Şoklanan mamüller -18 derece ile sabitlenmiş odalarda muhafaza edilmektedir.